GIGANTIUM 25 år
Start dato: | 2024-06-13 kl. |
Slut dato: | 2024-06-15 kl. |
Arrangør: | GIGANTIUM |
Hvor: | GIGANTIUM |
GIGANTIUM har 25 års jubilæum i dag 14/6-2024
![]() |
![]() |
I dag er det præcis 25 år siden, at GIGANTIUM blev indviet. Dengang havde vi kun en storhal på cirka 9000 kvm. og en idrætshal på cirka 1400 kvm. Storhallen var oprindeligt bygget i samme størrelse, som en udendørs fodboldbane, så fodboldklubberne kunne træne hele vinteren. Storhallen er løbende blevet ombygget og renoveret, og bliver i dag brugt til store arrangementer, og er hjemmebane for Aalborg Håndbold.
Idrætshallen står stadig som dengang den blev bygget, og benyttes stadig flittigt af idrætsbrugerne, samt til vores messer, koncerter, kampe mm.
GIGANTIUM startede ud som erhvervsdrivende fond, og blev i 2005 overdraget til Aalborg Kommune. Der er sket meget på de første 25 år - der er løbende blevet lavet tilbygninger og renoveringer, og i dag rummer GIGANTIUM både skøjtehaller, svømmehal, café, flere idrætshaller, mødelokaler og konferencesal mm. på sine i alt 44.000 kvm.
TAK for de første 25 år - vi glæder os til at de næste 25 år i GIGANTIUM
/Alle os i GIGANTIUM